Królik i Żaba w krainie Wielkiego Łuku Warty. Przewodnik dla dzieci z naklejkami

okł.1

Kolejne dziecko Wydawnictwa Kurza Stopka przyjechało właśnie z drukarni. Królik i Żaba w krainie Wielkiego Łuku Warty. Przewodnik dla dzieci z naklejkami to tytuł zachęcający dzieci do eksplorowania swojego miejsca zamieszkania, co jest istotne w procesie rozwojowym dziecka (ważne jest to co znajduje się w najbliższym otoczeniu, co jest w związku z tym łatwe do sprawdzenia, zaakceptowania i co ma związek z relacjami, w które można wejść: sąsiedzi, dziadkowie, koledzy, rodzina). Dla dzieci z innych regionów Polski – to świetny sposób na zapoznanie się z przyrodą i kulturą odleglejszych miejsc, które przecież można odwiedzić, choć wymaga to nieco więcej wysiłku; okazja do przyjrzenia się różnorodności przyrodniczej i kulturowej terenów sąsiadujących z miejscem zamieszkania.4-5
Książka prezentuje tę różnorodność i jednocześnie zachęca do aktywności, angażując różne zmysły. Naklejki pełnią nie tylko swoją podstawową funkcję, ale można, a nawet trzeba, wykorzystać je przy projektowaniu własnego krajobrazu w książce, co jest bodźcem do rozpoczęcia procesu twórczego. Zadania postawione przez autorkę zachęcają do wyjścia w teren i skonfrontowania treści książki z tym, co na zewnątrz, a więc do poznania zabytków, podążenia miejscowymi ścieżkami, do obserwacji roślin oraz zachowań zwierząt (np. poprzez śledzenie tropów). Autorka porusza szeroko pojętą tematykę lokalną, od historii, obyczajów i tradycji, kuchni, poprzez zabytki, topografię, po przykłady miejscowej flory i fauny. Najpierw ogólnie, kreśląc historię miejsca, a potem szczegółowo, przedstawiając kolejne miejscowości. Układ książki jest przejrzysty, nienastręczający kłopotów dzieciom ze zorientowaniem się w zawartości. Warte uwagi są ilustracje, nawiązujące stylem do rysunków dziecięcych.

Królik i Żaba
Marzenia się spełniają, liczymy, że Królik i Żaba wyruszą w nie jedną jeszcze podróż tworząc tym samym całą serię książek prezentujących poszczególne regiony Polski.